Kilitsiz Kapılar Adası

bozcaada kapıları, evleri

Şimdi bahsedeceğim coğrafyada, eskiden, çok değil ama sadece iki kuşak daha eskiden, insanlar evlerinden çıkarken kapının ipini dışarı doğru çekilecek şekilde bırakırmış. Yani herhangi birinin girebileceği şekilde... Konukomşu evde olmadigini anlasın, gelirse ayıp olmasın diye yaparlarmış bunu. 

Bozcaada'da, bu fotoğrafın çekildigi yerde, artık tüm kapıların ipi olmasa da ada sakinleri arabasını, evini kilitlemeden, hatta anahtarı üstünde bırakarak işlerini halletmek için saatlerce bizim binbir güçle koruduğumuz maldan mülkten uzaklaşabiliyor. 

Bize garip ve korunaksız görünen bu davranış, onlar için anlamsız bir korku...
İstanbul'dan adaya gelmekle adalaşmanın olmadığının bir göstergesi... "Neme lazım, biz eşeği sağlam kazığa bağlayalım. Aman testi kırılmadan önlemimizi alalım." sadece bize ait bir hayatın gerçeği.

Hiç düşündünüz mü, başkalarının bize maddi manevi zarar vermesinden duyduğumuz korku, diğerlerinin tehlikeli olduğu algısı, koruma, korunma içgüdümüz günlük hayatımızın yüzde kaçını kapsıyor? Bu korkuyu hayatımızdan çıkarabileceğimiz bir coğrafyada yaşasak yerine ne koyardık acaba? 

bozcaada evleri

Daha fazla sevgi,
Daha fazla umut,
Daha fazla mutluluk,
Daha fazla insanlık ve insanca yaşamak olabilir miydi?

Hiç bilemeyeceğiz, değil mi?

*Geçen sene bu zamanlar Instagram paylaşımımdan alıntıdır.

Yorumlar

 1. Ne çok isterdim öyle bir hayatı ama hele ki evine hırsız girmiş biri olarak bu duyguyu hiç yaşayamayacağıma eminim. Bir de üstüne üstlük eve gelen polislerden evinde altın takınızı, tokanızı bulundurmazsınız artık diye azar işittikten sonra! Adamların işi hırsızlıkları önlemek değil, bizi azarlamak olmuş. Hiçbir yerde öyle bir rahatlık yaşanmaz artık. İmkansız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Off :( Çok geçmiş olsun. inanılmaz korkuyorum bu olaydan. Hırsızın hiç suçu yok bu toplumda zaten...
   Bozcaada'da hala öyle yaşıyorlar ama ben her yerde yazdığım sürece hırsızlar orayı da basmaz mı bilemedim :) :)

   Sil
 2. Ada da yasayanlarin hayati daha güzel aslinda. Korkusuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Korkusuz, rahat, mutlu, geniş, keyifli... Ah Ahucum...

   Sil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar